Organic Grocery Price Comparison – Part 2

I’ve been doing a little experiment …

My family is making changes to eat more whole foods. We’ve also decided to purchase some of our foods organic. We also have a grocery budget to work with – and stick to. So, that meant determining where I’d get the biggest bang for my buck when purchasing organic foods. For me, that means buying meat without hormones or antibiotics (grass-fed), buying dairy products and eggs organically (no hormones, antibiotics, or pesticides), and buying produce on the EWA’s “dirty dozen” list organically. All canned, frozen foods, and fresh produce not on the EWA’s “dirty dozen” list will be purchased conventionally. We will also be purchasing as little convenience foods as possible.

We all know buying organic usually means paying more. So, I’ve been shopping around trying to determine which stores have the best prices. I’ve been taking notes and keeping a price book. If you missed last week’s post I compared prices between three local (Chattanooga, TN) whole foods stores: Fresh Market, Earth Fare, and Green Life Grocery. You can see it HERE.

This week I visited three local conventional markets: Kroger, Publix, and Ingles. I have to admit that what I found surprised me. I thought I had a good idea of who had the lowest prices, but what I found was quite different than what I expected. You can see my comparisons below.

Here is what I found when checking prices at all three stores:
(I will list K for Kroger, I for Ingles, and P for Publix. I will denote the lowest price in bold If a store isn’t listed under one or more of the following items it is because there was not an organic option at that store).

Organic Apples
P: $4.99 for a 3 lb. bag

Organic Baby Carrots
I: $1.98 K: $2.11 P: $1.29
Cheaper than EarthFare & Green Life

Organic Lettuce All Varieties (5 – 10 oz)
K: $3.99 P: $2.99
Earth Fare has the cheapest price at $3.99/BOGO

Organic Eggs
I: $3.77 K: $4.49 P: $3.79
Earth Fare has the cheapest price at $2.18

Organic 2% Milk Gallon
I: $5.43 K: $5.58 P: $5.79
Earth Fare has the cheapest price at $4.39

Organic Yogurt (single cups)
I: $0.88 K: $1 P: $0.80
Earth Fare has the cheapest price at $0.49

Organic Yogurt 32 oz.
I: $3.58 K: $3.99 P: $2.99
Cheaper than EarthFare & Green Life

Organic YoBaby Yogurt
I: $3.18 K: $3.79 $3.69

Organic Sour Cream
K: $3.49
Earth Fare has the cheapest price at $3.39

Organic Cheese (Organic Valley Brand)
I: $3.18 K: $4.99
Cheaper than EarthFare & Green Life

Organic Butter 1 lb.
I: $5.58 K: $4.29
Earth Fare has the cheapest price at $4.19

Organic Cream Cheese
I: $2.28 K: $2.99 P: $3.69
Cheaper than EarthFare & Green Life

Organic Apple Juice Gallon
I: $5.58 K: $5.98 P: $6.58
Cheaper than EarthFare & Green Life

Grass-fed Ground Chuck
I: $4.98 K: $3.99 P: $3.99
Cheaper than EarthFare & Green Life

Natural (Antibiotic and Hormone Free) Boneless, Skinless Chicken Breast
I: $5.78 K: $5.99 P: $4.99
Green Life and Publix are tied for the cheapest price.

My Final Conclusions:

Overall, EarthFare still has the most products at the cheapest price. Ingles would be another great regular stop since they have nearly as many products at the lowest price. The only big exception to these “rules” are on meat. Kroger or Publix would be a great place to stop for grass-fed beef. Kroger’s grass-fed beef is actually organic and Publix’s is just “natural.” And, for chicken Greenlife and Publix’s prices are the same.

I have two more stores to check: Bi-Lo and Food Lion. I am pretty sure both stores have a limited selection on organic foods. So, I think my decisions are pretty much made. I’ll be shopping Earth Fare once every two weeks for fresh produce and some dairy since they are further away. I will shop at Ingles for other things on the weeks in between and to pick up milk when we run out. I’ll still be shopping at Walmart for other non-organic/conventional foods when the pantry needs stocking. And, I’ll grab meat maybe once a month at Kroger. My mom works really close to Green Life so she’ll swing by and grab some chicken when we need it. I’ll be working out a schedule so that I can figure out how to make my grocery money stretch and how to make the most of my time and gas money. It may take a while to work it out – but stay tuned… I’ll be sharing as I learn.

To read past “My Whole Food Journey” posts go HERE.

Post to Twitter Post to Plurk Post to Yahoo Buzz Post to Delicious Post to Digg Post to Facebook Post to MySpace Post to Ping.fm Post to Reddit Post to StumbleUpon

Comments

  1. Hi,

    Your website looks great! The categories are very well organized.

    I developed an organic price comparison website http://www.organicpricezone.com which mainly focus on promoting organic products by doing a price comparison.Is it feasible to post some of my articles in your website? Please let me know.

    Thanks,
    Vidya Perumal

Leave a Comment

*

Site design by New Season Design